Blues gitarda ritim, solodan önce bilinmesi gereken birincil konudur. Ritim gitarı öğrenmek, zamanlamalarını doğru yapabilmek ve gruba uyum sağlayabilmek Blues gitarın çatısını oluşturur.

Bu bölümde ilerledikçe başta Shuffle olmak üzere, 12/8 Slow blues, Swing, Minor blues ve Straight Blues ritimlerini anlatmaya çalışacağız.

gitarda 8’lik nota değeri , en yaygın olarak kullanılan ritimdir. 8’lik nota değerlerini çalarken tıpkı örnekte olduğu gibi üç eşit çeyrekliğe bölünmektedir. Shuffle duygusunu verebilmek için birinci ve üçüncü notayı çalıyoruz, fakat ikinci notayı pas geçiyoruz. Böylece shuffle ritmindeki sakin ve ‘smooth’ etkiyi alabiliriz.

Rock Akademi Shufle ve Boogie Ritimleri 1

Blues gitarda solo kısmı kolay ve daha zevkli olabilir ancak grupta ritim sırası size geldiğinde? İyi bir ritim gitarist gruptaki davul ve bas gitara eşlik eden, şarkının hissini verebilen olması gerekir. Bu sebepten çalınan shuffle ritimlerinin zamanlaması doğru ve ritmik olmalıdır.

Chicago Shuffle ritmi için örnek şarkı: Key to The Highway

Texas Shuffle ritmi için örnek şarkı: Pride and Joy

En yaygın ve temel shuffle örneği olarak aşağıdaki örnek ile başlayabilirsiniz. Açık pozisyondan shuffle örneğinde A5 ve A6 akorlarını birleştirerek çaldık.

A5 akoru: Kök ses olan (1. Ses) A sesinin ve onun 5. Sesi olan E sesini bir arada kullandık

A6 akoru: Kök ses olan (1.ses) A sesinin ve onun 6. Sesi olan F# sesini bir arada kullandık.

Aynı yöntemi örnekte olduğu gibi D ve E akorlarına da uygulayabiliriz.
Bu iki akor shuffle ritmi içinde çalındığında çok tanıdık olan bir motif elde ediyoruz.
Motifler blues ve rock müziğinin ritmik çatısını oluşturan bileşenlerdir.

Rock Akademi motifler blues ve rock ritmik çatı

BOOGIE RİTİMLERİ

Aynı motifleri kullanarak Boogie ritimleri de çalabiliriz. Boogie ritmi shuffle ritminin bir diğer çalınış şeklidir. Blues gitarda çoğu akoru değiştirmeden farklı hissiyatlar kullanarak başka formlarda kullanabiliriz. Blues müzik tarihinde boogie ritminde çalınan şarkıların büyük bir kısmı akor değiştirmeden tek bir akor üzerinden gidebiliyor. John Lee Hooker, ZZ Top, Magic Sam gibi müzisyen ve sanatçıların şarkılarında bu örneklere rastlayabiliriz. Boogie ritimlerinin öne çıkan bazı özellikleri akor değişiminin çok olmaması, 12 ölçüye bağlı kalmamaları, tekrarlı ve temposunun yüksek olması.

Örnek şarkı çalışması olarak John Lee Hooker’dan Boom boom şarkısını deneyebilirsiniz.

Bazı Shuffle şarkı örnekleri:

Blues Brothers – Sweet Home Chicago (Chicago Shuffle)
Eric Clapton – Key To the Highway (Chicago Shuffle)
SRV – Pride and Joy (Texas Shuffle)

Rock Akademi shuffle şarkı örnekleri