Akustik Gitar Modelleri

Gitar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey gitarın ağacıdır. Bu sizin nasıl bir ses sevdiğiniz ve akustik gitar ile ne çalacağınıza göre değişir. Mesela gitarı parmak teknikleriyle çalan kişiler, daha hassas yanıt veren, pena ile çalan biri kadar güç gerektirmeden yanıt verecek gitarlara yönlenmelidir. Gitar luthierlerinin ortada buluştuğu konu, ağaç seçiminin ilk başta düşünülmesi gereken şey olduğu yönündedir. Daha sonrasında ise gitarın tasarımı, işçilik kalitesi, kullanılan diğer ağaç parçalarının kalitesi gelir. Tercih edilen ağaçlar genellikle ladin, akça ağaç, gül ağacı, maun ve sedir ağacı olup hepsinin sesleri birbirinden farklıdır.

Akustik gitarlar Classic, Jumbo ve Dreadnought olarak genel olarak üç türe ayrılır.

Akustik Gitar Fiyatları

Akustik gitar fiyatları, tıpkı elektro gitar ve bas gitarda olduğu gibi değişiklik göstermektedir. Elektro gitarlarda iyi bir amfi ile sesleri telafi etmemiz mümkün olsa da, akustik gitarda bunu yapamayız. Bu yüzden satın alırken seçimlerimizi çok dikkatli yapmalıyız. Özellikle çalımı kolay, sesi rahatsız etmeyen bir gitarla başlamak, çalan kişiye hem motivasyon sağlayacak hem de hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Özetlersek; akustik gitar seçimi yaparken önceden de belirttiğimiz gibi ağaç kalitesi başta olmak üzere, işçilik, gitarın köprüsü ve klavyesi, kulakcıkları, entonasyonu ve sapı gibi özelliklerini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.