Gitar notaları, elektro gitar çalmaya başlayanlar için ne kadar gerekli?

Gitar notaları, gitar çalmak isteyenlerin ilk öğrenmesi gereken şeylerin başında gelir. Elektro gitar çalanların armoni ve teori bilmesi demek, gitar üzerinde çaldıklarının ne olduğunu bilmesi demektir. Yaratıcılığını kullanabilmesi, diğer müzisyenlerle beraber çalabilmesi, çalınan bir parçayı ya da bir bölümünü nasıl ve neden o şekilde çalındığını bilmesi ve daha bilinçli ilerlemesi demektir.

Sadece gitar tablarını değil, diğer konuları da bilmesi gereklidir. Armoni, teori ve notasyon bilgisi olmayan bir gitarist, kısa zamanda kendini tekrar etmeye ve kısır döngü içine girmeye başlar. Sadece cover yapmakla yetinir. Bu gibi durumlarda ise zamanla gitardan keyif almama aşamasına kadar ilerler. Şu bir gerçektir ki, gitar çalan biri ilerledikçe cover yapmanın yanı sıra, beste yapmak veya doğaçlama çalmak da ister.

Nota bilmenin önemine bir örnek vermek gerekirse; bir şarkının alt yapısını duyan ve okuyan biri, üzerine nereden solo çalacağını ya da o şarkıyı diğer akorlarla nasıl devam ettireceğini ve eşlik edeceğini bilir. Şarkı üzerinde fikir sahibi ise şarkıya farklı yorum getirebilir ve farklı formlarda çalabilir.

Klavye hakimiyeti geliştiği için gitar klavyesi çözülmeye başlar. Öğrendiği notasyon bilgisi ile gitar ritimleri çalarken daha kolay deşifre edebilir, akorlara taşıyabilir ya da genişletebilir. Bu da çaldığı bir şarkıya farklı yorumlar katabilmesini sağlar.