Bas Gitar’ın rock müzikteki yeri nedir?

Eğer müziğe yeni başlıyor, elektro gitar ve bas gitar arasında karar vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız bir çok soru kafanızı karıştırıyor olmalı. Hele ki hangisini seçeceğiniz konusunda zamanınız da kısıtlıysa, doğru seçimi yapmak için bas gitarın müzikteki rolünü çok iyi bilmeniz gerekir. Çünkü verilecek bu tür kararlar, ömür boyu çalacağınız enstrümanı belirleyebilir. Tabii, hali hazırda gitar çalıyor ve bir gruba bas gitarist olarak çağrılmadıysanız. :)

Gitar ve bas gitar arasındaki en belirgin özellik ses hacmidir. Bir bas gitar normal gitarın çok daha aşağısında seslere inebilir, örneğin Queen’den ‘Another One Bites the Dust’ dinlediğimizde bu farkı net bir şekilde duyabiliriz. Bas gitarın diğer bir özelliği ise gruptaki rolüdür. Geleneksel olarak yaklaştığımızda bas gitar, bateri ile birlikte destekleyici rol oynar ve müziğin nabzını belirler. Bahsettiğimiz ‘Another One Bites the Dust’ örneğinde parçayı o ritme sokan ve bizimde ritim tutmamızı sağlayan şeyin bas gitar olduğunu görebiliriz. Dinleyenler için, bir grupta elektro gitar daha ön planda  gözükse de, bas gitarın rolü grup bireyleri için çok daha kritiktir.

Gitar ve bas gitarı standart akor yaptığımızda ilk dört telin akordu aynıdır. Yani, gitarın EADGBE iken bas gitarın ise EADG düzenindedir. Gitar ve bas gitar bunun gibi daha bir çok benzerlik taşımaktadır ve birbiriyle aynı akorlar, aynı gamlar kısacası teorik yönden birbiriyle aynı olan özellikleri vardır. Bu nokta önemlidir çünkü bir çok kişi gitar öğrendikten sonra bas gitarı da öğrenmek istediğinde bu gibi konuların farklı olduğunu, sil baştan başlamasına gerek kalacağını düşünmektedir. Gitar çalanlar için değil ama yeni başlayan ve karar verme aşamasında olan biri için bu konudaki yetersiz bilgi stres yaratmaktadır. Oysa düşünülenin aksine istediği zaman geçiş yapılabilir ve şunu bilmekte fayda var ki, bu iki enstrümanın müzikteki görevleri tamamen farklıdır. İyi bir basçı, görevinin grubu taşımak olduğunu bilir. Parçanın groove kısımlarını oluşturmak ve baterist ile olan iş birliği onu grubun omurgası yapar.

Bas Gitar çeşitleri nedir?

Gitar luthierlerinin ortada buluştuğu konu, ağaç seçimin ilk başta düşünülmesi gereken şey olduğu yönündedir. Bas gitarın çalınan farklı noktaları, aynı zamanda o gitarda kullanılan ağacın karakterini bize yansıtır. Ağaç seçimi gitarın belli özelliklerini yansıtsa da gitarın tasarımı, işçilik kalitesi, kullanılan diğer parçalarının kalitesi de o gitarı özel kılar.

Bas gitarlarda tercih edilen ağaç türleri genellikle Agathis, Ash, Alder, Mahogany, Basswood ve Maple türü ağaçlardır.

Bas gitar alırken dikkat edilmesi ve karar verilmesi gereken diğer konular ise gitarın kaç telli olacağı (4,5 ya da 6 telli), pasif manyetikli mi, aktif manyetikli mi olacağı,  Bolt-on ya da Neck Through mu olacağı, Precision ya da Jazz Bass mı olacağı gibi sorular olabilir.

Bir bas gitar almadan önce gitarın gövde, sap, skala genişliği, entonasyonu, manyetikleri, ağacı, perde sayısı, tel sayısı, klavyesi göz önünde bulundurulmalıdır.