Bu yazımızda Blues gitara başlayan ya da uzun süre gitar çalıp Blues’a geçiş yapmak isteyen, bilgi tazelemek isteyenler için gerekenleri inceledik. Blues için gereken teknikler, ekipmanlar, bilinmesi gereken bazı şarkılar vb konular üzerinde durduk. Konu çok uzun olduğu için elimizden geldiğince bölmeye çalıştık. Yazım aşamasında akademimizin eğitmenlerinden de destek alarak ilk yazıyı tamamladık.

HANGİ GİTAR?

Yeni gitar satın almak hayatın en büyük zevklerinden biridir. Ancak nereden başlayacağınızı, hangi gitarları satın alacağınızı ve ne kadar harcayacağınızı bilmek zordur. Dolayısıyla, yeni başlıyorsanız veya ilk büyük satın alımınızı yapmayı düşünüyorsanız, blues için doğru gitarları seçme hakkında bilmeniz gerekenler…

Tatlı, klasik bir blues tonu elde etmek istiyorsanız bakmanız gereken yalnızca birkaç gitar var.

Stevie Ray Vaughan, Jimi Hendrix ve Jeff Beck Fender Stratocaster çaldı. Paul Kossoff, Jimmy Page ve Gary Moore Gibson Les Paul çaldı. Birkaç gitarist – belki de en dikkate değer olan Eric Clapton – kariyerleri boyunca farklı tonlar elde etmek için bir dizi farklı gitar kullandı.

Gitar Çeşitleri

Bunun ötesinde, B.B King ve Freddie King içi boş gövdeli Gibson çaldı (çoğunlukla ES-335’ler) ve birkaç ünlü bluescu tamamen farklı modelleri tercih etti. Örnek olarak, hem Derek Trucks hem de Gary Clark Jr, çoğunlukla Gibson SG’leri kullanıyor.

Diğer bir deyişle, eski blues tonlarını arıyorsanız, tekerleği yeniden icat etmenize gerek yoktur. Aslında, harika blues tonu arayışında bu gitarlardan veya daha ucuz kopya versiyonlarından çok uzaklaşmak gerekmediğini iddia ediyoruz.

Bir gitarın ürettiği ton, o modele özgüdür. Gitarın yapıldığı ağaç, yoğunluğu ve gövdesinin şekli ürettiği sesi etkiler. Bu öğelerden herhangi birinin değiştirilmesi, bir gitarın sesini oldukça önemli ölçüde değiştirir.

Stratocaster ve Les Paul… Bu gitarların ürettiği doğal tonlar, vintage blues ve rock tonları ile ilişkilidir, bu nedenle iyi bir başlangıç noktası sunarlar. 1960’ların elektrik blues patlaması sırasında mevcut olan en popüler gitarlardı ve onları çalan efsanevi gitaristler nedeniyle o zamandan beri revaçta kaldılar.

Bunun iki ana nedeni vardır: gitarın yapısı ve elektrik bileşenleri.

Bu yazımızın amacı gitarları tanıtmanın ötesinde bunun dışında kalan ekipmanlara da değinmek. Dolayısıyla gitarla ilgili olan kısmı şimdilik burada kesip belki başka bir yazının konusu olarak ele alabiliriz.

Son olarak tavsiyemiz, eğer yeni gitar alacaksanız;
1-En sevdiğiniz blues şarkılarının bir listesini yapın.
2-Bu gitaristler tarafından kullanılan gitar türlerine bir göz atın (marka veya model konusunda endişelenmeyin)
3-Size hitap eden ve bütçenizi aşmayan o türde (marka veya model değil) uygun bir gitar bulun.
4-Bu tür gitarların kendi tarzınıza uyup uymadığını kontrol etmek için gitarı deneyin.

AMFİLER

Bir blues gitar amfisinin amacı size dolu ve sıcak bir ses vermektir. İdeal olarak, size dolu ve sıcak ton sağlar, ancak modern bir amplifikatör gibi size yüksek gain sağlamasına gerek yoktur. Bir blues gitar amfisi için en iyi seçeneklerden bazıları, tüplü küçük bir kombo amfi bulmaktır.

Blues Gitar Amfiler

PEDALLAR

Elektro gitarda blues çalmak istiyorsanız, kullandığınız teçhizat tonunuzu şekillendirecektir. Bazı blues gitaristleri gitarlarını herhangi bir pedal olmadan doğrudan amfilerine takma fikrinden hoşlanırken, birkaç pedal ile tonunuz üzerinde çok daha fazla kontrol sahibi olursunuz.

Pedallar ayrıca tonunuza çok fazla karakter katabilir ve kendinizi ifade etmeniz için size daha fazla yol sunabilir. Basit bir wah pedalı bile sonsuz bir ifade ve ilham kaynağı olabilir.

Pedallar

Overdrive Pedalı

Blues gitaristlerinin amfilerin lambalarını aşırı hızda çalıştırmak için bir drive pedalı kullanması yaygındır. Bu nedenle daha küçük amfiler blues için daha iyidir. Büyük bir amplifikatöre sahip olmak, sesi kısmanız gerektiği anlamına gelir, bu da amplifikatörü overdrive’a itmeye zorlaştırır. Küçük bir amplifikatörün overdrive’a geçmesi daha kolaydır ve yine de şaşırtıcı derecede gürültülü olabilir.

Şimdi hangi pedallar kullanılırsa işimizi görür onlara bir bakalım.

Blues gitaristleri için en popüler pedal türü overdrive pedalıdır. Amplifikatörünüzün tonundan memnun olsanız bile, bir drive pedalı tonunuza büyük bir karakter katar.

Blues gitaristleri arasında en popüler overdrive pedallarından biri Ibanez Tubescreamer’dır. Birkaç seçenek mevcut ancak önerdiğimiz seçenek Ibanez Tube Screamer Mini. Size klasik bir Tube Screamer tonu veren kompakt bir pedaldır.

Wah Pedalı

Halihazırda bir wah pedalınız yoksa, bir tane alın. Kendinizi bir wah pedalının yaptığı kadar ifade etmenize izin veren başka bir pedal yoktur. Bunu vokal benzeri ifadeler için kullanabilirsiniz. Bir wah pedalı, tonunuza çok fazla karakter katabilir. Ancak unutmayın ki kullanımı da bir o kadar zordur. Hazır hissettiğinizde alabilirsiniz.

Slide

Parmağa düzgün oturan bir slide bulmanın ilk adımı, onu hangi parmakla tutacağınıza karar vermektir. Başlangıçta, destek için hem orta hem de serçe parmaklarınızı kullanmanıza izin verdiği için muhtemelen yüzük parmağını en rahat şekilde kullanacaksınız. Ancak ilk başta daha zor olsa da, serçe parmağınızı kullanmayı öğrenmek tercih edilir.

Slide

Bir sonraki adım, parmağınızın ilk iki eklemine yeterince sıkı oturan bir slide bulmaktır, böylece aşağı doğru asılırken düşmez ve komşu parmaklarınızın yardımı olmadan manipüle edilebilir.

Genel bir kural olarak, daha ağır slaytlar daha fazla hacim, daha fazla drive, daha çok sustain ve daha sıcak tonlar verir.

Ancak, daha ağır slideların, özellikle daha hafif tellerle veya daha düşük bir hareketle manipüle edilmesi daha zordur, çünkü tellere kolayca çok fazla bastırabilir ve klavyeye çarpabilirsiniz.

Daha ince slideları oynatmak daha kolaydır çünkü parmaklarınız daha yakındır ve bu da onları daha fazla “hissetmenize” olanak tanır.

Bu, gitaristlerin daha hafif / daha ince slide seçmelerinin bir başka nedenidir.

Slideınızın sertliğini, ağırlığını ve çalınabilirliğini nihai olarak belirleyen tel faktör … Yapıldığı malzeme.

Slide yapımında en yaygın malzemeler şunlardır:
1-Cam
2-Metal
3-Seramik

Geçmişte, tüm slidelar bira ve şarap şişelerinin tepesinden kesildiğinde cam ilk ve tek seçenekti.

Tüm malzemeler arasında en yumuşak ve en hafifi olan cam, en sıcak tona ve en kısa sürekliliğe sahiptir. Dokusu en pürüzsüz olduğu için, aynı zamanda dizeler arasında en kolay şekilde kayar. Ancak cam da açıkça kırılgandır ve düşürülürse kırılabilir.

Cama kıyasla metal sidelar daha sert ve daha ağırdır. Daha uzun süreli, hem daha parlak hem de daha sert bir sesle sonuçlanır. Bu yüzden rock n roll / blues türlerinde elektro gitar için tercih edilen slide olma eğilimindeler. Yan faydası olarak camdan çok daha dayanıklıdırlar. En popüler iki metal çelik ve pirinçtir . Pirinç, çelikten biraz daha yoğun ve daha yumuşaktır.

Slide teknolojisindeki en yeni gelişmelerden biri olarak seramik slideların genellikle cam ve metal arasında iyi bir uzlaşma olduğu düşünülmektedir. Ağırlık, sertlik ve doku ikisinin arasında bir yerde. Böylece sürdürme, tonlama ve süzülme de ikisi arasında. Tam olarak nerede olduğu, seramiğin tam olarak kullanıldığı karışıma bağlıdır. Bazıları daha sert ve daha sert olabilirken diğerleri daha yumuşak ve pürüzsüz olabilir. Seramiğin en büyük dezavantajı, camdan bile daha kırılgan olabilmesidir. Bu yüzden onları düşürmemeye dikkat edin.

BLUES GİTARA BAŞLARKEN

Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, basit bir 12 bar blues ilerlemesi ve gamlardır.

Blues gitara başlamak için gereken temel akorlar ve ölçekler şunlardır: 12 bar blues shuffle Tüm açık Majör ve Minör akorlar (örneğin: Em, A, C, Dm, vb.) Dominant akorlar (örneğin: E7, C7, A7, vb.) Pentatonik dizeler (Major ve Minör) Blues gamı

Yukarıdakilerden birkaçını işaretleyebiliyorsanız, blues sesi alma yolunda ilerlemiş olacaksınız.

Ancak unutmayın bu sadece bir başlangıç!

Blues teknikleri

BLUES TEKNİKLERİ

Aşağıda listelenen şarkılardan birkaçını dinlediğinizde blues’un ne kadar çeşitli olabileceğini keşfedeceksiniz. Akustik gitarda blues çalmak elektro gitardan tamamen farklıdır.

Elektro gitar blues için bu teknikler genellikle şunlardır:

Slide
Vibrato
Hammer on ve Pull Off
Double Stops
Bending

Yukarıdaki tekniklere odaklanmak size iyi bir başlangıç noktası sağlayacaktır. Odaklandığınız tek şey vibrato olsa bile, zaman ayırmaya değerdir. Herhangi bir B.B. King’i dinleyin ve vibratonun üzerinde kontrol sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu duyacaksınız.

Eric Clapton

DUYGU

Bu yazıda, teçhizat hakkında çok konuştuk. Ancak çalarken kendinizi hissetmeniz önemlidir. Blues tamamen duyguyla ilgilidir. Blues’da etkileyici bir vibrato ve bend, karmaşık çalışmalardan milyonlarca kat daha iyi gelebilir.

Çalma duygunuzu geliştirmenin yolu, çaldığınız her notayı düşünmektir. Pentatonik gamda sadece yukarı ve aşağı koşmayın. Her bir notanın nasıl ses çıkardığını, bu notlarla neler yapabileceğinizi ve bunları nasıl ifade etmek istediğinizi düşünün.

Blues şarkılarını teknik açıdan genellikle basittirler. Birkaç gün içinde bir şarkı öğrenebilirsiniz, ancak kendinizi nasıl ifade edeceğinizi ve doğru şekilde nasıl hissedeceğinizi öğrenmeniz yıllar alabilir. Bazı insanlar birkaç B.B. King şarkısında ustalaşmış olabilirler, peki çaldıklarında böyle mi görünüyorlar?

GİTARDA ÖĞRENİLECEK HARİKA BLUES ŞARKILARI

Gitarda blues çalmayı seviyorsanız ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu şarkılara bir göz atın. Listelenen her şarkı, bir blues gitaristi olarak dallanabileceğiniz farklı yollar hakkında size iyi bir fikir verir.

Stormy Monday – T-Bone Walker
Pride and Joy – Stevie Ray Vaughan
Tin Pan Alley – Stevie Ray Vaughan
Thrill is Gone – B.B. King
Cross Road Blues – Robert Johnson
Red House – Jimi Hendrix
Double Trouble – Eric Clapton
Baby Please don’t go – Lightnin ’Hopkins
Smoking Gun – Robert Cray

Yukarıdaki şarkılardan birkaçının farklı sanatçıların birden çok versiyonuna sahip olduğunu göreceksiniz. Blues gitaristleri klasik blues şarkılarını düzenlemeyi severler, bu nedenle sevdiğiniz bir şarkı bulursanız, diğer gitaristlerin nasıl yorum yaptığını duymak için o şarkının cover’larını arayın. Sonra biraz düşünerek, şarkıya kendi dönüşünüzü de eklemeyi deneyebilirsiniz.