Günümüz müziklerinde kullanılan “Elektro Gitar Modelleri”, çoğunlukla masif gövdeli gitarlardır. Fender Stratocaster, Fender Telecaster, Gibson Les Paul, Gibson SG ve PRS Custom 22 ya da 24 gibi klasik modeller başta olmak üzere, Super Strat olarak isimlendirilen Ibanez, ESP, LTD, Schecter, Jackson gibi markalar da tercih edilenler arasındadır.

Elektro gitar gövde ve manyetik çeşitleri

1954’de, Leo Fender’ın piyasaya sürdüğü Fender Stratocaster ve 1958-1961 yılları arasında Les Paul’un piyasaya sürdüğü Gibson Les Paul modeli, günümüzde hala kusursuzluğunu korumaktadır ve bir çok firma bu modellerden yola çıkarak farklı üretimler yapmaktadır.

Strat tipi elektro gitar modelleri, genel olarak üç adet single coil manyetik ve beş yollu switch ile çok geniş bir ton yelpazesine ve eşsiz bir clean tona sahiptir. Les Paul modellerinde ise iki adet Humbucker manyetik bulunduğundan, sesi daha güçlü vermektedir. Ancak bu iki rakip firma, bu tutuculuklarını uzun zaman sürdürmüş olsalar da bugünlerde Fender Stratocaster’ların Humbucker’lı modellerini ya da Les Paul’ların Single manyetikli modellerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Elektro gitar seçerken ilk neye dikkat etmeli?

Elektro gitar yapımında kullanılan ahşabın niteliği, gitarın ton karakteristiğini yansıtır. Bu yüzden Blues, Funk, Rock çalmak isteyenler için Strat, Les Paul ile birlikte Telecaster ya da SG gibi modeller uygun görünebilir. Ancak, günümüz Modern Metal ve Instrumental Rock/Metal müziği için Ibanez, Jackson, ESP, LTD ve Schecter gibi markaların bir çok modeli, hem rahat kullanılabilirliği hem de manyetiklerinden dolayı daha çok uyum sağlamaktadır. Bir çok modelin üzerinde bulunan Floyd Rose köprü sistemi ise bazı kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilmektedir.

Genel olarak Strat gövde ve Les Paul gövdeler üzerinde durduk ama bunların yanı sıra SG model, ES-335, PRS gitarlar da tercih edilenler arasındadır.

SG gitarlar, Les Paul modelleri ile aynı manyetik, köprü ve kontrollere sahiptir. Ancak daha hafif ve ince gövdeli olması ve aşağı perdelere daha kolay ulaşılabilir olması nedeniyle bazı gitaristler tarafından tercih edilir. SG model kullanan gitaristler arasında Tommy Iommi (Black Sabbath) , Pete Townsend (The Who), Duane Allman (Allman Brothers), Angus Young (AC/DC) bulunmaktadır.

PRS gitarları, malzeme kullanımında Les Paul gitarlarını andırsa da çok daha fazla ton skalasına sahip gitarlar üretmektedir. Üst segment gitarlarının çoğu yüksek kalitede ve pahalıdır ancak Kore üretimi olan SE modelleri fiyat ve performans açısından gayet iyi sonuçlar veren gitarlardır. PRS gitarların bir özelliği de Les Paul ve Strat gitarların arasında bir karaktere sahip olmasıdır. Maun gövde, humbucker manyetik kullanımı ile Les Paul modellere benzerlik taşımasının yanında ergonomisi, tremolo kolu kullanımı ve tasarımı, Stratları andırmaktadır. Genellikle 64 cm. olan skala uzunlukları, Fender ve Gibson’un skala uzunluğunun arasında bir skalaya işaret etmektedir. Ancak PRS gitarlarının kullanımı diğer Gibson ve Fender gitar markalarının modellerinden yine de farklılık gösterir. Sadece skala değil, tel gerginliği, tercih edilen sap profilleri de farklıdır. Diğer bir nokta ise; elektro gitar üretiminde kullanılan ahşap kalitesi, süslemeleri ve akça ağaç kaplamaları ile çok üst kalitede üretilmektedir.

PRS dışında bu titizlikle çalışan diğer markalar, Suhr, Tom Anderson, Vigier, James Tyler gibi gitar markalarıdır. Çoğunlukla Custom Shop üretim yapan bu firmalar profesyoneller tarafından tercih edilmektedir.