Gitar Fiyatları Neye Göre Değişir?

Gitar fiyatları maalesef günümüz döviz kuruna göre şekillenmekte olup fiyatları sürekli değişmektedir. Yeni başlayanlar için ön görülen gitarlar 500TL’den başlayıp 2000TL’ye kadar çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda yenisinin tutarı 2000TL olan aradığınız bir gitarı, ikinci el ve temiz olarak 1000TL’ye bulmanız mümkün olabiliyor. Fakat ikinci el gitar almayı tercih edecekseniz, bu alışverişi mutlaka bilen biriyle gerçekleştirmenizi öneririz.

Gitarlar, temiz bakıldığı ve korunduğu müddetçe değer kaybetmez aksine değerleri artar, dolayısıyla gündelik hayatta harcanan ve geri dönüşümü olmayan bir çok şeyin aksine değerlenen ve hiç bir zaman eskimeyen bir şeye harcama yapıldığından, bu bir lüks harcama olarak görülmemelidir.

Elektro gitar fiyatlarında olduğu gibi, akustik gitar fiyatları ve bas gitar fiyatları için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

Hangi Gitarı Almalıyım?

Gitara yeni başlayanların ilk etapta en çok zorlandığı şey gitar seçimi ve ne çalacağı konusudur. Aslında bu süreci kolaylaştıran şeylerden biri, sizin neler dinlediğiniz ve gitar idollerinizdir. Her gitar çalanın veya yeni başlayacak olanın vazgeçilmez idolleri her zaman olmuştur. Örneğin Eric Clapton, Jimi Hendrix, SRV, Nile Rogers seven birinin Stratocaster modeline yönelmesi gerekirken (çünkü sadece bu gitarlara özgü olup diğer bir çok gitarda yapılamayan, yapılsa bile aynı etkiyi yaratmayan tekniklerden dolayı) Slash, Jimi Page seven birinin Gibson Les Paul modellerine yönelmesi ya da Joe Satriani, Steve Vai, Guthrie Govan, Paul Gilbert, George Lynch gibi gitaristleri sevenlerin Ibanez, Schecter, LTD, PRS gibi gitar modellerine yönelmesi ve o gitarlara alışması daha doğru olur.

Gitar derslerine yeni başlayan birinin ne çalacağı konusunda net kararları olmaması durumunda, düşük bütçeli bir gitarla başlayıp temel bilgileri öğrenip, temel teknikleri çalışıp, kararları şekillendikten sonra yüksek bütçeli gitarlara geçmesi daha uygun görülür.

Yeni gitar alacakların gitar almadan önce kendine şu soruları sorması, onun gitar seçimi konusunda doğru kararlar vermesini sağlayabilir.

  • Müzik tarzım nedir, alacağım gitar buna uygun mu?
  • Bütçem nedir? Yeni gitar mı yoksa ikinci el gitar mı?
  • Hangi marka gitarın hangi modelini almalıyım?

Bu ve bunun gibi sorular sorulduktan sonra, seçenekleri daraltmış olup yapılacak olan araştırmalar daha kolay olacaktır. Elenerek geriye kalan gitarlar sosyal medya, dergiler aracılığıyla dinlenir, ya da çevrede çalan kişilerle görüşerek netlik kazanır.