rock gitar dersleri logo

ROCK GİTAR DERSİ 3

Rock Gitar Dersi 3 – Profesyonellik Paketi; Rock 2 paketindeki bilgilere sahip, gitarda belirli bir seviyeye gelmiş, Rock gitar stillerini kavramış, ileri seviye teknikleri geliştirmeye başlamış ve bu teknikleri kullanarak yaratıcı sololar, komplex ritimler çalabilen, doğaçlama yapabilen ve bu becerilerini ilerletmek isteyen kişilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu seviyede, bir grupta çalan veya çalmak isteyenlere yönelik çalışmalar yapılır.

Rock Gitar Dersi 3 – Profesyonellik Paketi seviyesinde amaç; teori ve armoni konularını uygulama örnekleri ile destekleyerek yaratıcılığı bir üst seviyeye taşımaktır. Örneğin; önceki aşamalarda öğrenilen gamlara ek olarak modülasyon teorisi ve uygulamaları ile daha farklı, modern melodiler ve cümleler öğrenilir, bunlardan nasıl bir kompozisyon yapılabileceği üzerinde durulur. Armonik analiz, akorları genişletme ve değiştirme üzerinde çalışılır. İleri seviye gitaristlerin çalışmaları analiz edilir.

Rock Gitar Dersi 3 eğitim metodunun sonlarına doğru gelindiğinde, katılımcı farklı alt yapılar üzerine çalabilir ve diğer müzisyenlere eşlik edebilir. Gitar klavyesine hakimiyeti artar, öğrenilen gamları ve genişletilmiş akorları klavyenin farklı yerlerine taşıyabilir ve komplex ritimleri çalabilir. Ses aralıklarını, akorları ve gamları dinlediği şarkılarda ayırt edebilir. Daha önceki seviyelerde öğrendiği Rock solo tarzlarını bu aşamada öğreneceği modülasyon bilgisiyle farklı yorumlamayı da öğrenir. Bu seviyede elde edilmek istenen bir diğer amaç ise yine Rock Gitar Dersi 2 paketinde olduğu gibi öğrenciyi grupla çalmaya alıştırmaktır. Bu seviyeye gelen diğer öğrencilerimizle beraber, yaptığımız Workshoplara katılarak hem jam session yapma olanağını sağlar hem de diğer enstrümanistlerle birlikte canlı çalma tecrübesini ve becerisini geliştirir. Workshoplarımızda konuk ettiğimiz yerli ve yabancı müzisyenlerle tanışıp beraber çalma olanığını yakalar. Her seviyede olduğu gibi bu seviyede de seçtiğimiz şarkıları çalabilecek düzeye gelir.

MÜZİK TEORİSİ VE ARMONİ

 • Modlar: Ionian, Dorian, Phrygian, Lydian, Mixolydian, Aeolian, Locrian, Jazz Melodik Minör, Kromatik ve Diminished yürüyüşler.
 • Major 7, Minör 7, Dominant 7 akorları ve modülasyonlarla bağlantısı.
 • Genişletilmiş akorlar ve altere akorlar: Min7b5, Diminished, Major9, Minör9, Dominant9 ve 13 akorlar. Dominant 7#5. Dominant7b5, Min7b5, Dominant7#9, Dominant7b9.

KULAK EĞİTİMİ

Bu seviyenin sonunda katılımcı, dinlediği bir şarkıdaki gitar solosunun ya da ritminin hangi sitilde yazıldığını, ton kalitesini, hangi nota değerlerinin kullanıldığını ve kullanılan teknikleri duyup tanımlayabilir.

 • Bas ve bateri eşliğinde çalınan ritim ve melodilerin en az 12 ölçüsünü duyup tekrarlayabilmek.
 • Duyduğu bir melodinin nota değerlerini algılayabilmek.
 • Dinlediği şarkılardaki ince detayları algılayarak ifade edebilmek.
 • Diğer müzisyenlerin enstrümanlarını hangi tondan çaldığını algılayıp ona eşlik edebilmek.
 • Şarkılardaki ton değişikliklerini sezerek çaldığı melodiyi ona göre yönlendirebilmek.
 • Duyduğu melodilerdeki ses aralıklarını algılayabilmek.

GİTAR TEKNİKLERİ

 • Rock/Metal: Legato, alternate picking, tel atlama teknikleri, pinch ve natural harmonic.
 • Funk: Staccato cümleleri, 16 lık vuruşlar, akor genişletmek, double stop teknikleri, tel susturmak, skank teknikleri.
 • Jazz/Latin/Blues: Bend ve double stop teknikleri, oktav ve farklı ses aralıklarında yürüyüşler, alternate picking ve legato cümleleri.
 • String Skipping çalışmaları.
 • Sweep Picking çalışmaları.
 • Sweep Tap çalışmaları.

Spotify’da @rockakademi‘yi takip et!

Listelerimizde, Rock, Blues ve Metal tarzlarının en iyi örneklerini bulacaksın.

ÖĞRENCİ VİDEOLARI

Profesyonelliğe adım atmana yardım edelim!

Ritim duygunu, tekniklerini ve doğaçlamanı bir üst seviyeye taşıyalım. Grupla birlikte çalma deneyimi yaşa!

PROFESYONEL OLMAK İSTİYORUM
rock gitar dersleri logo

ROCK 1 PAKETİ

Yeni başlayanlar için

İNCELEMEK İSTİYORUM
rock gitar dersleri logo

ROCK 2 PAKETİ

İlerlemek isteyenlere

İNCELEMEK İSTİYORUM
rock gitar dersleri logo

ROCK 3 PAKETİ

Profesyonellik yolu

KAYIT OLMAK İSTİYORUM