SIKÇA SORULAN SORULAR

Türleri ayırmamızın nedeni; öncelikle her türün başka bir disipline sahip olmasıdır. Her türün alt kolları olduğunu düşünürsek, bu alt kolların birbirlerine karışmasını önlemek başlangıçta tam anlamıyla hakim olmanızı sağlayacaktır. Bilindiği gibi türler arasında enstrüman ve amfi seçimleri de farklıdır. Her ne kadar Rock-Blues ya da Rock-Metal türleri beraber öğrenilebilir ve çalınabilir olsa da, üçünün birden karıştırılması ve kısa sürede öğretilmesi yanlıştır.

Bu sorun çoğu öğrencilerimizde var. YouTube çok iyi bir kaynak olsa da sizin sorularınıza cevap veremez. Videolardaki dersler sistematik değildir, olanlar da ancak ücretli üyelik ile takip edilebilir. Metot kitapları ise sadece kalıp öğretebilir ancak yaratıcılık, bestecilik, doğaçlama gibi konularda yardımcı olmaması bir sorundur. Bu noktada yapmanız gereken en sağlıklı hareket;

  • Ön görüşme ya da demo dersi için randevu alın.
  • Neleri bilip bilmediğiniz konuşalım.
  • Eğitmenlerimizin önerilerinden fikir alın.
  • Bir uzun vadeli, bir de kısa vadeli hedeflerinizi belirleyelim.
  • Size özel ders programınızı hazırlayalım.
  • Program size uygunsa derslere başlayalım. 

Farkı siz de göreceksiniz!

Müzik yapmak, beraber çalmak, grup kurmak istiyorsanız armoni, teori ve klavye bilgisi gereklidir. Bu sayede müziği ve gitarı daha iyi tanıyarak belli bir hakimiyet geliştirdiğinizde, diğer müzisyenlerle iletişiminiz kolaylaşacak ve çaldığınız şeyi bilmeye başlayacaksınız.
Bunun sebebi; istenilen şeyin tam ne olduğunu kesinleştirememiş ya da yeterli çalışma yapmıyor oluşudur. Klasik Rock seven ve çalmak isteyenlerin iyi bilmesi gerekenlerden örnek verelim. 2 elin senktronu, slide, vibrato, bending, muting, hammer on/pull off, picking tekniği ve artikülasyonları, tremolo picking, double stop gibi konulara hakim olunması gereklidir. Kayıt aşamasında veya sahnede zorlanmadan çalmak için bu tekniklerin sizin gerçekte ihtiyacınız olduğunda daha da iyi olması şarttır.
Doğaçlama için ilk önce belirli ipuçlarını bilmek, teori ve armoniyi içselleştirmek, klavye hakimiyetini geliştirmek gerekir. Daha sonra, sizin türünüzde çalan diğer kişilerle beraber çalarak bu gelişimi hızlandırabilirsiniz. Yıl boyunca yaptığımız jam session ve open stage etkinliklerimize katılabilir ve diğer öğrencilerimizle tanışarak beraber karşılıklı çalabilirsiniz.
Elektro gitar çok kişisel bir enstrümandır. 10 kişiyi yan yana koyup onlara ne istediklerini sorduğunuzda her birinin amacı birbirinden çok farklıdır. Tek ortak yanları vardır, o da elektro gitar çalmak istedikleridir. Daha önce eline hiç gitar almayanların grup dersiyle başlaması gerekli görünürken, az çok gitarla zaman geçirmiş temel bilgileri oturtmuş kişilerin özel ders alması önerilerimizdendir.
Skype dersleri tıpkı gerçek derslerde olduğu gibi işlenir. Ders bitiminde gerekli dökümanlar öğrenciye aktarılır ve gereken tüm online destek verilir, öğrenci dikkatle takip edilir.
Skype dersleri şu an tüm dünyada kullanılan yaygın bir metottur. Hem ekonomik, hem de zaman kazandırıcı olduğundan çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak ülkemizde ön yargılı yaklaşılan konulardan biridir. Skype dersinin normal derslerden hiç bir farkı yoktur, sistem diğer gitar dersleri ile aynıdır.
Şehir dışından etkinliklerimize katılan birçok öğrencimiz bulunmaktadır. Etkinliklerimizi mümkün olduğunca erken tarihte duyurarak öğrencilerimizin programlamasına fırsat veriyoruz. Etkinliklerimizi bir en fazla iki güne bölmeye çalışıyoruz ve gerçekleştireceğimiz mekanı merkezi yerlerde seçiyoruz. Böylelikle şehir dışından gelecek olan katılımcıların ulaşım ve konaklama problemlerini de minimuma indirmiş oluyoruz.
Herkesin iyi bir gitarist ya da müzisyen olma potansiyeli vardır. Çünkü yetenek sizin sahip olabileceğiniz, öğrenebileceğiniz ya da size öğretilebilecek bir şeydir. Sorun çoğu müzik eğitmeninin bunu kabul etmiyor ya da nasıl öğretileceğini bilmiyor oluşudur. Bu yüzden sadece dersler gamlar, akorlar, teknikler, lickler ve benzeri bilgiler öğretirler. Evet, bunlar gerekli araçlardır ama sadece araçtır.

Sen de bize katıl!

ROCK AKADEMİ, Rock, Metal ve Blues müzik türlerini seven, enstrüman öğrenen veya öğreten herkesin birlikte değer kattığı, paylaştığı ve öğrendiği bir oluşumdur.

TANIŞALIM